čtvrtek 23. května 2019

Rebarbora

Rebarborový cheesecake s posýpkou




Jako další jsem, z rebarborových receptů, jsem vybrala rebarborový cheesecake. Receptík jsem opětovně našla na Pinterestu, který mě proklikem odkázal na blog: https://zimtkeksundapfeltarte.com/2015/05/03/rhabarber-cheesecake-streuse/

Jedná se vlastně o posýpkový koláč s rebarborovo -pudinkovou náplní. Já jsem si původní recept trochu upravila. Na změny oproti originálu upozorním.

Nejprve jsem si připravila posýpku, nebo jak někdo říká žmolenku, nebo drobenku. 

Do posýpky jsem oproti originálu přidala žloutek.

Takto vypadá hotová posýpka.
Drobenku jsem odložila do chladu a připravila jsem si pudink. V původním receptu se do hotového pudinku přidávaly dvě lžíce zakysané smetany, ale já oproti původnímu receptu jsem do vychladlého pudinku přidala cca 400 ml tvarohu a sníh, který mi zbyl po použití žloutku.

Zde je pudink ještě bez tvarohu a sněhu.
Do mísy jsem si nachystala rebarboru s cukrem, ale protože jediné růžové kousky se odlouply spolu se slupkou rebarbory, tak jsem se rozhodla, že rebarboru lehce dobarvím kamčatskými borůvkami, které jsem sklidila před třemi dny.

Rebarbora po oloupání.

                    
Poté, co se rebarbora odležela v cukru, což se projeví spoustou šťávy, začala jsem skládat koláč. Formu o průměru 26 cm, jsem přes dno vyložila pečícím papírem a celou formu jsem vymazala máslem.

Na dno formy jsem dala cca 2/3 drobenky.

Na drobenku jsem navrstvila pudink s tvarohem a sněhem.

Na pudink s tvarohem přišla rebarbora (které obarvení moc nepomohlo)

A úplně nahoru zbývající posýpka.
Koláček jsem podle receptu dala na 50 minut do trouby vyhřáté na 150 stupňů. V receptu bylo 180 stupňů, ale mám horkovzdušku a vím, že ta hřeje trochu více.





Jak už jsem psala výše, z mobilu jsou bohužel naprosto otřesné fotky, foťák už naštěstí bude brzy v pořádku. Proto není vidět, jak úžasně a krásně koláček vypadá. Spodní tenounká vrstva těsta, na ní dost vysoká vrstva pudinkovo - tvarohové náplně, na ní šťavnatá rebarbora a navrch křupavá sladká posýpka. Docela si nedokážu představit, jak vysoká by byla vrstva pudingu, kdybych do ní nepřidala snad půl litru tvarohu.
Koláček je vhodný pro milovníky tzv. "mokrých" zákusků. Dopekla jsem jej pozdě večer a protože se ve formě docela živě pohyboval díky pudingové náplni, nechala jsem jej ve formě chladit do rána. Zřejmě za to může i tekutina z tvarohu, ale prochladnutím celý koláček zvláčněl a pudinkovo - tvarohová vrstva krásně ztuhla. Zákusek není ani nijak přeslazený, o což se stará jednak tvaroh a určitě i rebarbora. Dokážu si představit, že rebarbora by se dala nahradit angreštem nebo rybízem tedy nějakým výrazným, pikantním ovocem.


O předešlé galetce jsem napsala, že jí rozhodně zařazuji mezi oblíbené moučníky. Na tom stále trvám, ale kdybych se v jeden den měla rozhodnout pro jeden z těchto dvou zákusků, vyberu ten dnešní. 


A nyní tedy recept:


200 g másla 
100 g cukru (já dala moučkový)
300 g mouky (já dala polohrubou)
1 žloutek (do receptu jsem jej přidala)

Z uvedených ingrediencí vypracujeme posýpku (drobenku, žmolenku)

500 g rebarbory
2 - 3 lžíce cukru 

Nakrájenou rebarboru jsem nechala spolu s cukrem tak dlouho, až pustila šťávu.

2 ks vanilkového pudinku
600 ml mléka
4 lžíce cukru
2 lžíce kyselé smetany (já místo nich přidala 400 ml tvarohu President)
sníh z jednoho bílku (opětovně moje změna receptu, oproti originálu)

Pudink uvařit, vychladit pod folií, aby se neudělala "kůže" a buď vmíchat dvě lžíce zakysané smetany, nebo jako já vešlehat tvaroh a lehce vmíchat tuhý sníh.

Jak koláč sestavit jsem již popsala výše v obrázkovém postupu.


Moc chutnal mě i Maťkovi, dali jsme si k němu výborné kafíčko a pokud Vás přesvědčil a vyzkoušíte ho, tak přeji spolu s Maťkou, dobrou chuť.






Žádné komentáře:

Okomentovat